Skansen w Sierpcu

Skansen w Sierpcu
 • Ocena: 5.1/10 (22 głosów)

Położony na obrzeżach miasta skansen różni się od innych podobnych obiektów przede wszystkim tym, że tętni w nim życie. Zrekonstruowano w nim całą wieś, typową dla Mazowsza rzędówkę, gdzie chłopskie zagrody stoją po jednej stronie drogi. We wnętrzach zachowano pozorny nieład - odsunięta narzuta czy wgnieciona poduszka wyglądają tak, jakby gospodarze mieli za chwilę wrócić. Wystrój chat zmienia się zależnie od pory roku. Od grudnia do lutego w rogach pomieszczeń stoją snopki zboża, a po wsi chodzą kolędnicy, od kwietnia do czerwca można zobaczyć, jak powstają wielkanocne palmy i pisanki, a latem i jesienią w skansenie piecze się chleb, kisi kapustę suszy zioła i wykonuje inne, niegdyś codzienne, a dziś nieco już zapomniane zajęcia. Autentyczności ekspozycji dodają przydomowe ogródki oraz przechadzające się tu i ówdzie zwierzęta gospodarskie. Przy chałupach stoją gołębniki, studnie i przydrożne kapliczki. XVIII wieczna karczma zaprasza domowy chleb z ręcznie robionym masłem oraz tradycyjne potrawy, takie jak żur, kluski z serem czy kwaśne mleko. W skansenie można pojeździć konno, przejechać się bryczką, a zimą urządzić kulig. Organizowane są również ciekawe wystawy czasowe i imprezy folklorystyczne. Dużą popularnością cieszą się tzw. niedziele w skansenie: od maja do września w każdą niedzielę na terenie skansenu występują zespoły i kapele ludowe, a w poszczególnych zagrodach odbywają się pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego.

Podlinkuj stronę www.mwmskansen.pl:

Skansen w Sierpcu

Odwiedziny robotów:

Odwiedziny msnbot 71 Odwiedziny googlebot 70

Komentarze:

Nick:
Komentarz:
Token:

Zobacz podobne wpisy w tej kategorii:

 • Muzeum Rzemiosła Artystycznego

  Muzeum Rzemiosła Artystycznego »

  Aktualnie w muzeum prezentowanych jest 450 sztuk rożnego rodzaju eksponatów, wystawionych w trzech pomieszczeniach i sieni. 80% zbiorów w muzeum związanych jest z rzemiosłem artystycznym i są własnością moją co stanowi zaledwie 50% zbiorów wystawianych w muzeum. Zbiory to przede ...

  Data dodania: 07.05.2013r. · Wyświetleń wpisu: 918 szczegóły miejsca »
 • Żywiecki Park Etnograficzny

  Żywiecki Park Etnograficzny »

  Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu odwzorowuje układ urbanistyczny i zabudowę typową dla wsi Beskidu Żywieckiego. Na obszar ponad 6 ha parku translokowano już 17 zabytkowych obiektów architektury drewnianej. Zwiedzający podziwiać mogą m. in. XIX -wieczny spichlerzyk z Suche ...

  Data dodania: 14.05.2014r. · Wyświetleń wpisu: 150 szczegóły miejsca »

Najnowsze wiadomości:

 • Opera wystawiana na monumentalnej scenografii na Jeziorze Bodeńskim. Takim wydarzeniem nie pogardzi nawet James Bond

  Niezwykła sceneria Jeziora Bodeńskiego, najlepsi muzycy oraz gigantyczne smoki wbudowane w imponującą scenografię. To wszystko czeka na publiczność tegorocznej edycji Festiwalu w Bregencji. Start już 24 lipca.

  Czytaj więcej »
 • Tomek Michniewicz: "Podróże są świetnym sposobem na ucieczkę od życia, ale średnim na życie"

  O różnicy między wycieczką a podróżą, egocentryzmie właściwym podróżnikom, Kościele i wyzwaniach współczesności, które są identyczne na całym świecie, a różnią się jedynie metody radzenia sobie z nimi - mówi Tomek Michniewicz, który przez ostatnie 13 lat odwiedził 52 kraje.

  Czytaj więcej »
 • Pomarańczowe gaje i tajemnicza wieża z różowego marmuru. Witajcie w Bok Tower Gardens, ukrytym skarbie Florydy

  Tajemnicza wieża stoi dumnie na najwyższym wzniesieniu Florydy, zapomniana przez śpieszących się do South Beach czy Universal Studio. Wygląda jak siedziba czarnoksiężnika z krainy Oz, z tą małą różnicą, że jest różowa. Wysoka na ponad 60 metrów, góruje nad gajem pomarańczowym i ogrodem, gdzie rosną drzewa palmowe, paprocie i okazałe dęby, otoczona fosą głęboką na 4,5 metra sprawia wrażenie, jakby naprawdę była z bajki.

  Czytaj więcej »